Пистите на „Узана” привличат любители на зимния спорт от половин България
Местността „Узана” е рай за скиорите. Тук има около 6-7 писти с различна големина, за хора с всякакви вкусове. Всички почитатели и собственици на ски писти единодушно признават, че това е една от най-тежките зими, защото почти не се задържа снежната покривка. Половината от съоръженията са затворени заради липсата на сняг.
Един от последните „мохикани”, които се борят с климатичните капризи и липсата на сняг, е Емилиян Христов от ски зона – „Емар”. Той също потвърди, че е на косъм да затвори, но прави невъзможното, за да поддържа пистите. В празничните дни около 3 март бялата пелена беше само 10 см. За да посрещне клиентите от цяла България, той е докарал сняг от подножието на Черни връх. Скоро е купил и рак-трак, с който прави трасетата подходящи за спорт.
Въпреки това, на 1-2 места пистата е „увиснала” и ако не вземе мерки, ще трябва да затвори обекта. Пистата е дълга общо 750 м. ,разделена на 200-метрова зелена писта и 300-м. синя писта с червен ръкав, писта само за шейни и учебно трасе за обучение. Към зоната има ски училище, като той и съпругата му са основните треньори. Удоволствието да бъдеш обучен как да се задържиш прав на ските, струва 20 лв./час. Родителите се надпреварват да вземат инструктор за децата си, но и хора над 60 години искат да научат това хоби. През празничните дни потокът от любители на бялото забавление е огромен, дневно минават по 100-150 човека. Идват хора от Русе, Плевен, Шумен, Разград, Варна. Варненци са много ентусиазирани, защото това е най-близката писта за тях и след 3 часа път са на ските.
От 1996 г. Емилиян Христов развива обекта и закупува различни съоръжения. Проблемът е, че инвестициите са прекалено големи, активният сезон е около 3 месеца, а често и по-малко. Единственото решение е инсталация за изкуствен сняг, но ако дължината му е 500 м. са необходими 50 000 – 60 000 лв. Например, за да постави паничково съоръжение, с което скиорите да се придвижват до мястото на спускане, е необходим проект на стойност над 200 000 евро.
Има идея да постави камера, свързана с интернет, която на място да удостоверява колко е дебелината на снежната покривка и информацията да бъде достъпна он-лайн.
Тук, в планината всяко нещо е трудно изпълнимо. Дори транспортирането на фургон от съседната писта на 5 км. Превозването на фургона на това малко разстояние продължило 2 седмици и било свързано с различни перипетии, разказва Емилиян Христов. Фургонът бил затрупан с пръст и камъни и трябвало ски инструкторът да го изравя с лопатка с лопатка. След това по време на превозването се повредил верижният трактор, който го дърпал.
Всеки ден планината носи изненади за ски инструктора и любителите на белия спорт. Посред бял ден наскоро, точно до пистата се появил глиган. Погледал как край него профучавали скиорите и после изчезнал, както се появил.
Освен, че се наслаждават на белия спорт, гостите на ски зоната може да се любуват на потъналата в сняг красива гора.
- Кратка история за появата на психотерапията - ноември 16, 2022
- Учени разкриха мистерията на живота - октомври 7, 2022
- Животни метеоролози, поведението, времето и някои поверия - септември 22, 2022