Правила при сваляне на килограми

сваляне на килограми

Съществуват общоприети правила при отслабване. Но не е ли време да преразгледаме някои от тях?

Въглехидратите или мазнините са източникът на всяко хранително зло? Нужно ли е строгото броене на калории? При всеки ли е необходим еднакъв хранителен режим и физическо натоварване. Зависи ли той от кръвната група или състоянието на организма?

Чувствате ли се объркани, когато става дума за диети и тегло? Никак не е странно, ако е така.

Ежедневно се сблъскваме със съвети за отслабване и диети – от народни мъдрости до такива от най-известни диетолози. При толкова много объркваща информация, някои хора решават, че е по-добре просто да си седят на дивана и да похапват това, което им харесва. За съжаление, резултатът е един – наднормено тегло.

С това рискът от инсулт, рак, диабет и още безброй опасни заболявания, се увеличава. Това е лошата новина. Има и добра – ние не сме безсилни. Можем да се информираме, да подберем само важната за нас информация от всички данни, които ни заливат и да я накараме да работи в наша полза.

Като начало е добре да забравим рекламите на продуктите, които имат мигновено действие и някои вредни навици от ежедневието. Не трябва да робуваме на митовете, че всички мазнини са вредни, например. Забравете и крайните мерки. Всичко трябва да бъде постепенно и с мярка.

Най-разпространените правила при отслабване и някои поправки към тях:

Старо правило – калориите са си калории.

Ново правило – не всички калории са еквивалентни.

Естествено е, ако приемате повече калории, отколкото изгаряте да качвате килограми. Но е вярно и че хранителната стойност на тези калории играе голяма роля за това колко гори тялото ви. Така че, ако просто броите калориите, без да следите хранителната стойност на храната, правите голяма грешка. Защо? Причината е, че телата ни изискват строг баланс на здравословни хранителни вещества – комплекс от въглехидрати, минерали, антиоксиданти, фитохимикали и здравословни мазнини и ензими.

Още фибри и вода. Когато не получаваме тези вещества, нашата енергия намалява, хормоните се объркват и метаболизмът ни спира да работи ефективно. Ние просто не сме толкова здрави, колкото трябва да бъдем и тялото ни не регулира много от нещата, които би трябвало.

Здравето на нашия метаболизъм – машината, която диктува как горим мазнините и правим мускули, изисква истинска здравословна храна – смес от най-различни хранителни вещества, за да функционира правилно. Не трябва да се лишаваме от нищо – сладко, месо, плодове, зеленчуци, млечни продукти, хляб.

Старо правило  за да намалите теглото си трябва да се подложите на строга диета.

Ново правило – за да свалите килограми, изберете здравословното хранене.

Повечето диети ни карат да се лишаваме от храна, което оставя организма ни без важни вещества. Но яденето на прекалено малко храна или пропускането на хранене е грешка и ненужна крайност.

Когато приемате по-малко калории от необходимите за правилната работа на метаболизма, тялото компенсира това чрез забавянето му. А това слага край на горенето на калории.

Така енергията ни също ще намалее, а тя е необходима, за да имаме сили за физическо натоварване. Така апетитът ни ще се увеличи и ще трупаме килограми, вместо да ги сваляме.

Според някои диетолози, трябва да умножите теглото си по 10, за да разберете минималното количество калории,които са ви необходими. Ако тежите сто килограма и ги умножите по 10 получавате 1 000 – трябва да поемате поне толкова калории на ден. Ако приемате по-малко от тези калории на ден, здравето ви е в опасност.

По-добрият подход определено е да изберете здравословното хранене.

Старо правило – приема на мазнини ни прави дебели.

Ново правило – „добрите” мазнини са наши приятели.

Толкова отдавна слушаме за вредата от мазнините, че не можем да си представим да пием необезмаслено мляко. Пълното избягване на мазнните обаче е грешка. Приемът на адекватни количества от „добрите” мазнини е от голямо значение за здравето и метаболизма ни, както и за дългосрочното управление на теглото.

Преди всичко трябва да разберем, че има „лоши” – наситени мазнини и „добри” – ненаситени мазнини, които се съдържат в ядките, семената и рибата например. Препоръчва се и прием на малки количества наситени мазнини или такива с животински произход, които се съдържат в истинското масло, сметаната, месото, сирене, кокосово и палмово масло.

Тялото ни се нуждае от нещо повече от Омега 3 мастни киселини. Трябват и Омега 6, за правилната дейност на мозъка, сърцето, нервите, хормоните и клетъчните структури.

Старо правило – правете упражнения, за да горите калории.

Ново правило – правете упражнения за здраво тяло, което гори калории по-лесно.

Наистина, упражненията горят калории и ни карат да отслабваме. Но имат и далеч по-положително въздействие върху организма и здравето. Водят до по-здрава сърдечно-съдова система например.

Упражненията носят предимство и на клетъчно ниво – свързано с митохондриите. Митохондриите се справят с аеробното окисление на мастни киселини (изгаряне на мазнините). Това се случва дори, когато сме в състояние на покой. Увеличаването на митохондриалната маса чрез упражняване помага за подобряване на нашия метаболизъм и горенето на повече калории.

Фитнесът подобрява и издръжливостта, което прави дейността на всички системи по-лесно. По този начин ни помага да бъдем по-активни като цяло. Редовната физическа активност подобрява самочувствието, което също е важно за успешната диета.

Старо правило – загубата на тегло променя тялото ни.

Ново правило – загубата на тегло променя целия ни живот.

Поддържането на здравословно тегло включва правилното хранене. Според някои психолози обаче, отслабването започва от мозъка. За много хора отслабването е възможно, само след като се преборят с някои психологически и емоционални проблеми. Само така стресът няма да повлияе на храненето.

Не трябва да забравяме и че нито един подход за отслабване не е универсален, защото хората са различни. Няма категорични правила, които да следваме.

Нели Петкова