Борите се с безсънието? Забравете за лекарствата, упражненията и отварите. Една гореща вана след продължителна разходка е най-доброто средство за постигане на качествен сън.
Имате нужда от добър сън? Удовлетворението от добре свършената работа през деня и релаксиращ горещ душ или вана преди лягане са най-важни. Много е написано и изговорено по отношение на съня, връзката му с доброто здраве и хубавото настроение. Съвети също не липсват, но и никога не излишно да знаем повече.
Хигиената на съня е важна и макар изразът да звучи стерилно и неприятно, всъщност е събирателен за някои прости правила, чието спазване би ни предпазило от необходимостта да прибегнем до сънотворни или друг вид лечение за справяне с проблема – безсъние.
Още по темата: Безсъние – как да се справим с безсънието без лекарства
Хигиената на съня включва избягването на някои неща, които му пречат, като алкохол, кафе, емоционално натоварващи филми и може би най-важното: да не си лягате, докато не ви се доспи. Всички тези препоръки са добри, но не са нещата, които по естествен път водят до добър сън.
Много хора вярват, че физическият труд насърчава съня, това не е така нито пък помага за възстановяването след упражненията. Макар че усилените физически натоварвания водят до по-дълбок сън, това няма почти нищо общо със самите упражнения, а по-скоро със загряването по време на тях.
Същите упражнения на свеж въздух, с наличието на прохладен вятър, запазвайки тялото и мозъка свежи, не влияят върху дълбокия сън. Загрятото тяло означава и по-топъл мозък, което пък води до ускоряване на химичните реакции в него и всъщност ще се нуждае от повече сън, за да се възстанови.
Добрата новина е, че има по-лесен начин да загреете тялото си и да се отдадете на дълбок и спокоен сън, при който няма да има нужда да се възстановявате от тежки упражнения, а само да отпочивате. Просто си доставете удоволствието да си полежите в гореща вана преди сън. Това ще отпусне, както тялото Ви, така и съзнанието Добавянето на натурални продукти, като етерични масла, само ще подсили ефекта на удоволствието. Пяната за вана или по-скоро мехурчетата, които се получават от нея, ще задържи топлината в нея по-дълго време.
Заключението, с което повечето изследователи на съня са съгласни е, че тялото трябва да е охладено преди сън, което леко противоречи на идеята с банята. Но само на пръв поглед. При подсушаването, след вземането на вана, тялото излъчва повече топлина, отколкото е поело по време на самата процедура, така че охлаждането като условие за постигане на добър сън е изпълнено.
Физическото натоварване преди сън трябва да е приятно и отпускащо, а не да изтезава тялото. Много ефективни са разходките на чист въздух, колоезденето, дори градинарството, за щастливците, които разполагат с подобна възможност, а не досадното изпълнение на поредица от упражнения вкъщи или фитнес зала.
Макар че изглежда старомодно, градинарството е изключително приятно занимание преди сън, защото отнема напрежението от деня, разсейва Ви от проблемите и Ви съсредоточава върху отглеждането на красивите растения. Каква по-добра подготовка за един качествен сън?
Мозъчните упражнения, спомагащи добрия сън, са не толкова решаването на кръстословици или судоку, а по-скоро,приятна разходка в променяща се, интересна околна среда, по време на която да се опитвате да разглеждате света около себе си и да усвоявате смисъла от видяното.
Витрини на магазини, културни, природни или исторически забележителности, всичко, което е ново и предоставя на мозъка Ви „гориво” за работа. Срещите и разговорите с нови хора са също нещо, колкото просто, толкова и ефективно за мозъчни „упражнения”. Четенето и гледането на телевизия също могат да Ви донесат нови изживявания, но сравнени с опознаването на света „от първа ръка”, те активират съвсем малка част от мозъка. Така че старомодната разходка и срещите с нови хора са много по-добро средство за контрол над съня.
Един филм или книга са твърде пасивни,за да се сравняват по ефект с истинска разходка и познанства. За успокоение на всеможещите и всеправещи жени и майки, разнообразието от задачи, които трябва да свършат, колкото и странно да звучи на първо четене, също помага за по-добър сън. Така че приемете ги като лекарство или по-скоро като подход за по-добро здраве, отколкото като досадни задължения. Както се казва „всяко зло за добро”.
Умората, която изпитваме след разходка или посещение в музея, не са толкова от озона или прекаленото количество свеж въздух, което сте поели, а от новостите –новите гледки, усещания и знания, които неусетно придобивате по време на тях. Дори усещането за натежали и уморени крака, е провокирано от сигнали в мозъка, които казват „стигат ми толкова нови неща за днес, време е да ме откарате в леглото, за да отпочина”. Не само, че ще Ви се спи тази вечер, а и мозъкът Ви ще работи в полза на „храносмилането” на новите преживявания през деня.
Мозъкът Ви ще е много по доволен от една спокойна и все пак любопитна и разнообразна разходка, отколкото от натоварващи физически упражнения като тичане по пътечката във фитнеса, вторачени в нищото и слушащи музика. Това просто не стимулира мозъчната Ви дейност, така както една интересна обиколка в парка или дори по нощните улици.
И накрая, но не на последно място по значение – дневната светлина. Тя е добър регулатор на биологичния ни часовник. Оставете възможност на дневната светлина да определи кога да ставате и кога да лягате. Не дръжте завесите и щорите непрекъснато спуснати, за да можете да се разсънвате с изгрева и да се настройвате за лягане със спускането на нощта.Това е особено важно за по-възрастните хора и бебетата, които имат нужда от по-фина настройка на биологичния часовник, отколкото останалите хора.
Накратко – добре свършена работа през деня, вдъхновяваща разходка, радваща очите и духа, разговор с приятели или интересни непознати, хубава отпускаща баня след това – такава е рецептата за добър и спокоен сън.
- Какво не трябва да носим на плажа - март 27, 2024
- Ето защо да не се ограничаваме само с един стил бельо - ноември 15, 2023
- Подаръци, които ще ви изненадат: Да внесем романтика в ежедневната скука - май 27, 2023